Ciltten Kağıda, Japonya'da Dövme Sanatı/Sylvie Kerviel

 Fransa Nice'teki Asya Sanat Müzesi'nde düzenlenen bir sergi, Japon vücut işaretlerinin ve süslemelerinin zaman içindeki çeşitli anlamlarını gösteriyor.

16 Ağustos 2023 

Japonya ile ilişkilendirilen dövmeler akla geldiğinde, genellikle yakuza suç örgütlerine ait karmaşık tasarımlarla süslenmiş vücutlar görüntüsü ortaya çıkar - vücutlarına işlenmiş olan mafya üyelerinin sembollerini taşıyan hırsızlar bu dövmeleri o dönemde bir otorite simgesi olarak taşımaktaydı.-

Bu dövmeler, Takeshi Kitano'nun filmlerinde, gangsterler dövmelerini güç ve cesaret sembolleri olarak kullanırlar, işaretlerin sayısı ise ağrıya dayanma yeteneklerinin bir kanıtı olarak kabul edilir.

"Kesinlikle dövmeler ve suç arasında bir bağlantı bulunuyor, ancak Japon geleneğinde bu bedensel süslemenin anlamı çok daha karmaşıktır," diyor Adrien Bossard, Nice'deki Asya Sanatları Müzesi'nin (Musée des Arts Asiatiques) direktörü. Şu anda "Yüzen Dünya Dövmeleri: Japonya'da İmaj Olarak Beden" adlı harika bir sergiye ev sahipliği yapan müze, baskılar, seyahat günlükleri, fotoğraflar, film afişleri, nesneler ve çağdaş sanat eserlerinden zengin bir seçki sunuyor. 

Bu koleksiyon, sergiyi müze direktörüyle birlikte küratörlük eden tutkulu koleksiyoner Xavier Durand'a aittir.