Rhododendronlar Durur ve Bekler/Marisca Pichette *

Onun ebeveynleri çamur ve camdan oluşuyordu. Büyüdüğü kulübe betonla yapılmıştı, çatısındaki kireçler ayçiçeği tohumlarından yapılmıştı. Pazar öğleden sonralarında çatının üstüne tırmanır, yosun yataklarından siyah beyaz kabukları çıkartır, onları kemirirdi. Yıllar içinde Rhododendron ormanının kuşlarının birbirine seslendiği çatının üstünde yürürdü.

Devamını Okuyun

Salman Rushdie'nin "Victory City" Adlı Eseri Hakkında Bir Değerlendirme: Bu Öyküler Tiranları Aşar/Martin Chilton

Rushdie, bu romanıyla modern dünyayla paralel bir evren inşaa ediyor- krallıkların yükselişi, çöküşü ve çöküşü; imparatorluk inşasına dair yakıcı görünüm - geçici gücün ve kontrolün kurgusal bir hikayede çarpıcı bir şekilde yansıyor kitap boyunca. Geçici bir güç ve iktidar sarhoşluğu, Pampa'nın Zafer Şehri'nin filizlendiği sihirli tohumların da ekildiği Bukka ve Hukka Sangama arasındaki ilişkide açıkça görülebiliyor bir yandan.

Devamını Okuyun

Ciltten Kağıda, Japonya'da Dövme Sanatı/Sylvie Kerviel

Japonya ile ilişkilendirilen dövmeler akla geldiğinde, genellikle yakuza suç örgütlerine ait karmaşık tasarımlarla süslenmiş vücutlar görüntüsü ortaya çıkar - vücutlarına işlenmiş olan mafya üyelerinin sembollerini taşıyan hırsızlar bu dövmeleri o dönemde bir otorite simgesi olarak taşımaktaydı.-

Devamını Okuyun

'Barbie': 'Kadın bakışı hiç bu kadar güçlü bir şekilde yüz milyonlarca izleyiciye baskın gelmemişti'/ Hélène BredaGreta

Gerwig'in filmi yeterince feminist olarak kabul edilse de, araştırmacılar Marjolaine Boutet ve Hélène Breda'ya göre sinema tarihinde yeni bir dönemi başlatıyor: Kadınlar tarafından yapılan ve kadınlar için yapılan gişe rekorları kıran büyük yapımın ticari zaferi.

Devamını Okuyun

Beklenmeyen Hikayeler: İlk Pandemi Romanları Geldi, Ancak Onlara Hazır Mıyız?/Lara Feigel

Kapanma korkusu, suç yazarları için de zengin bir alan haline gelmiştir. Yoğun psikolojik gerilim romanlarının deneyimli bir yazarı olarak, Catherine Ryan Howard, suçun gizlilik, korku ve şüphenin zaten yaygın olduğu durumlarda geliştiğini biliyordu. "56 Gün" adlı romanı, kilitlenmenin baskısı altında bir araya gelen iki âşığın hikayesiyle başlar ve mükemmel cinayetin tam olarak kilitlenmeye izin verdiği şey olup olmadığını sorgular.

Devamını Okuyun

Beklenmedik Hikayeler: İngiltere'de Kısa Hikayedeki Şaşırtıcı Patlama (Tales of the unexpected: the surprise boom in UK short stories)/Myranda BYRANT

Beklenmeyen kimi gelişmeler İngiltere'de kısa hikayelerin popülaritesinde beklenmedik bir artışa sağladı. Birçok kişi, Deborah Yewande Bankole gibi, kapanma döneminde daha fazla zamanları olduğunu fark etti ve kısa hikaye yazmayı denemeye karar verdiler.

Devamını Okuyun